Синдром провини вцілілого: що це та як боротися? (відео)
Соромно бути в безпеці? Чимшвидше відкидайте від себе ці погані думки. Попри те, що зараз чимало українців відчувають провину за те, що виїхали за кордон, або ж перебувають у відносно спокійному місці, коли комусь зараз гірше, це – неправильно, – зазначають фахівці.
Частина людей в такий прямий спосіб боронить землю. На війні, на фронті або в теробороні, або ще десь. А частина до цього ну через те, що не причетна і тому людина переживає у зв’язку з тим що людина поляризує, тобто свій, чужий. Свій це той хто є патріотом і має робити патріот захищаючи рідну землю, а той котрий загарбник, інтервент, кривдник – це ворог. І люди, які не належать до тої активної категорії у своїх діях, вони відчувають, що вони є недостатньо правильно поводять, недостатньо правильно роблять свій вибір і т.д.., - пояснює психотерапевта Лариса Дідковська.
Зараз ми знаходимось на другому такому етапі критичних днів. Є три критичні дні, три. Це є перший, це є до 5 днів коли наша психіка взагалі адаптовується до того, що взагалі сталося, шоковий такий стан. Далі йде 12 день критичний для нашої психіки, в якому ми зараз вже знаходимось. Це є перехідний період. От власне як наша психіка справилась в перший день з тим ми й фактично переходимо на перехідний рівень, - запевняє психологиня Богдана Янків.
Те, що треба станом на зараз, це треба, щоб кожен максимально ефективно був в тій діяльності, в котрій він є найефективніший. І тому є фахівці, які займаються дітками, Овни мають займатися дітками. Якщо вони підуть ставити мішки на блокпостах ефективність їхньої діяльності буде ніяка, а хлопці, які стоять в теробороні вони будуть знати, що робити з тими дітьми. Тому кожен має свою функцію і війна дуже кристалізує свою функціональність, - зауважує психотерапевта Лариса Дідковська.
Тому якщо кожен має можливість займатися тим, що він може робити максимально ефективно, то немає жодних підстав відчувати провину.
По-перше, кадрову армію вчать воювати, по-друге, кадрову армію вчать боронитися. Вони мають вміти організувати свою безпеку. Скільки вчать кадрового офіцера? 5 років. Чи можемо ми освоїти те саме за місяць, тиждень, два нонсенс. Натомість чи вміє будь-хто з тих людей які залишились в тилу або виїхали? Ясно що вміє, це дорослі люди, які давали собі раду в мирному житті. І ось це їм треба робити зараз, - пояснює психотерапевта.
Не забуваємо, що відпочивати чи займатись справами, які приносять задоволення у період війни потрібно. І якщо є можливість повертатися до звичного життя, то це має відбутися якнайшвидше.
Чому в будь-якому авіалітаку правда ж тьотя стюардеса що каже. У випадку катастрофи спочатку одягніть маски собі, а потім своїм дітям. Тому що ви не будете ефективні. І якщо ви не відпочиватимете і не дивитиметесь фільмів і не отримаєте будь-які ресурси, які є вашим наповненням, ви будете виснажені, спустошені й поділитесь ви лише своєю втомою, своїм відчаєм, своїм роздратуванням, своїм абсолютно безпорадним і безпомічним станом, - додає психотерапевтка.
Окрім того, варто пам’ятати, що рятуючи себе і свою сім’ю, ви рятуєте частину України.
Вартість тої мами, котра забрала своїх дітей з під обстрілів, з підвалів, з місця небезпеки загрози смерті й тепер дбає про них, це не менш важлива місія ніж тато, який лишився їх там боронити. Тому що вона зробила щонайменше 3 дуже потрібних речі. Вона подбала про безпеку і про майбутнє нації, яка буде нацією переможців. Навіть, якщо Боже збережи, загине батько або хтось старший. Діти героя будуть патріотами, будуть мати почуття гідності за те що і будуть наслідувати його дії, але подбати за те, щоб вони жили й виросли гідно і достойно тепер може лише їхня мати, - зазначає Лариса.
Якщо ж відчуття провини не покидає, то найкраще радять фахівці, свої емоції виливати у добрі справи.
Можна всіляко сприяти тому щоб, наприклад туди надходили певні засоби типу допомоги. Можна сприяти тому щоб вивезли тих людей, так що це є епіцентр таких бомбардувань. Можна ще якось допомагати ЗСУ, можна волонтерити і це дає тій людині з тою провиною справлятись. Лише так, - радить психологиня Богдана Янків.
А тим, хто засуджує дії інших, зокрема переселенців чи біженців, спеціалісти радять не забувати одну дуже важливу річ.
Старий Римський лозунг всіх воєн звучав розділяй і владарюй. Тобто якщо ми зараз будемо ділити ще й своїх на ворогів і не ворогів. То нашому спільному ворогові буде дуже легко з нами дати собі раду. Тому що якщо ми воюємо зі своїми, то що в цей час буде робити чужий? Зараз абсолютно діаметральна стратегія, абсолютно діаметральна потреба – об’єднуватись, - пояснює психотерапевтка Лариса.
Тому зараз ми маємо бути максимально дружними й сприяти тому, щоб наша економіка зазнала якомога менших втрат. А це означає, що кожен має бути найефективнішим у своїй справі. Тому зберігаймо спокій та віримо у Збройні Сили України.
Підтримай правду тут: https://www.patreon.com/pravdatutlviv
https://pravdatutnews.com/lviv/2022/02/19/13052-u-lvovi-prooperuvaly-divchynku-yaka-narodylasya-z-6-palchykamy-na
Карина Бовсуновська — pravdatutnews.com