ДАБІ зобов’язали сплатити 22 тисячі за програний суд забудовнику і скасовані «пакетом» декларації
12 квітня 2018 року ДАБІ видала Рішення та Накази про скасування Декларації про початок виконання будівельних робіт 2013 року та 4-ох Декларацій про готовність об'єкта до експлуатації за адресою вул.Антонича, 3 та 5.
Після цього забудовник – Приватне акціонерне товариство «Ірокс» – подав на ДАБІ до суду. ДАБІ у спорі програла, за що сплатила на користь забудовника понад 22 тисячі гривень в якості судового збору. Про це йдеться в Державному реєстрі судових рішень.
В суді «Ірокс» поскаржився, що будучи генеральним підрядником будівництва, через такі дії, кілька років не зміг підключити до житлового будинку інженерні мережі (водопостачання, електропостачання та газопостачання), а також не міг отримати розпорядження про присвоєння будинкам поштової адреси.
Заручниками цих дій стали мешканці житлового кварталу, які не могли вчасно вселитися в уже готові до проживання квартири.
У трикутнику поліція–ДАБІ–забудовник
Забудовник стверджував – ДАБІ вийшла за межі повноважень, адже скасувала Декларацію про початок виконання будівельних робіт, що була зареєстрованою згідно з рішенням суду та на підставі виконавчого провадження. А тому підстава реєстрації залишається чинною та ніким не скасованою.
У свою чергу ДАБІ обгрунтувала свої дії, посилаючись на лист Сихівського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області. У ньому поліція вимагала вважати будівництво багатоквартирних житлових будинків на вул. Антонича – вул. Майданна у м. Львові самочинним.
Забудовник пояснив, що оскільки декларація про початок виконання будівельних робіт була зареєстрована Інспекцією ДАБК у Львівській області на підставі рішення суду, де інспекція ДАБК була відповідачем, підстава реєстрації залишається чинною та ніким не скасованою.
Аналогічно, на думку забудовника, декларації про готовність об'єкта до експлуатації не містять недостовірних даних, адже вони були предметом дослідження в іншій судовій справі і рішення суду теж набрало законної сили.
Окрім того, «Ірокс» звернув увагу, що в матеріалах справи немає доказів самочинного будівництва. А правомірність користування земельною ділянкою було досліджено під час розгляду іншої судової справи.
Розбиратися з цією заплутаною справою довелося Господарському суду Львівської області і для цього суддя підняла судові рішення від 2013 року.
Декларації і ДАБІ: чи були перевірки?
Спершу правоту у спорі з ДАБК в судах доводив Автогаражний кооператив №15 Сихівського району м. Львова - користувач ділянки з 1998 року. Цю ділянку кооператив освоював спільно з ПрАТ«Ірокс», розпочавши там будівництво житлового кварталу.
Кооператив виграв позов проти ДАБІ у Львівському окружному адміністративному суді. Відмову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області (попередник ДАБІ) реєструвати декларацію про початок виконання будівельних робіт було визнано протиправною. Відтак суд зобов`язав Інспекцію ДАБК зареєструвати декларацію.
У подальшому реєстраційними документами займався вже забудовник ПрАТ«Ірокс», який отримав від кооперативу функції замовника будівництва багатоповерхових житлових будинків із вбудованими приміщеннями по вул. Антонича у м. Львові, а також право на проектування та будівництво багатоповерхової стоянки по вул. Антонича-Майданна.
Після завершення будівництва у 2015р., забудовник зареєстрував в Інспекції ДАБК декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Господарський суд встановив, що відповідний контролюючий орган (Департамент ДАБІ) не проводив жодної перевірки на будівництві. Керувався лише листом Сихівського районного відділу поліції з вимогою про скасування вищезазначених Декларацій. Не було надано належних доказів того, що об'єкт є самочинним будівництвом. Тим часом, хоча правомірність користування земельною ділянкою було доведено під час розгляду іншої судової справи, ДАБІ вирішив скасувати діючі Декларації.
Це і стало у цій справі доказом порушенням діючих нормативно-правових актів у сфері будівництва з боку Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ПрАТ «Ірокс» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області про визнання протиправними та скасування рішень і наказів є обґрунтованими та в повному обсязі підлягають задоволенню.
Винісши рішення, суд повністю задовільнив вимоги забудовника, визнавши накази і рішення ДАБІ про скасування декларацій протиправними та скасувавши їх.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції від 26 квітня 2021р., ДАБІ звернулася до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.
За результатами розгляду судом апеляційної скарги 25 серпня 2021р.рішення Львівського господарського суду було залишено без змін.
А Верховний Суд також визнав незаконними перевірки цього будівництва Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові.
За матеріалами судових рішень.
Марія Крамар - pravdatutnews.com