Музейний кризовий центр у Львові: чим займається під час війни? (відео)
У Львові ще на початку вторгнення заснували Музейний кризовий центр. Довкола ідеї збереження історичних експонатів та допомоги працівникам культури, що перебувають на окупованих територіях, об’єдналися як і їхні колеги з західного регіону, так і громадські активісти. Зараз в мережі цього центру зареєстровані понад 100 музеїв.
Ми збираємо кошти й роздаємо кошти для наших музейчиків, наших колег. В основному це індивідуальна фінансова допомога для музейчиків, які опинилися в кризових життєвих обставинах. В них не вистачає коштів на якісь базові потреби такі як їжа, медикаменти, вода, бо наразі наші колеги мають величезне недофінансування. Або ж це, наприклад допомога, яка стосується збереження фондів, - розповідає Ольга Гончар, засновниця Музейного кризового центру
Загалом від початку своєї роботи цей кризовий центр роздав працівникам музеїв понад 60 тис. євро фінансової допомоги. Також організовують й евакуацію з окупованих територій. Наприклад, до Львова переїхав Луганський обласний краєзнавчий музей, який зараз вже повністю відновив свою роботу та розповідає людям українську історію східного краю. Наразі вони працюють за місцем розташування музею «Територія терору». Й спільно тут збирають колекцію експонатів, яка покаже реалії сучасної війни.
Можете побачити за моєю спиною наш перший експонат – парашут, який я здобула під час своєї евакуації. Не без пригод добиралися до Львова. Так вийшло, що я була поряд з підбитим літаком, який збили на території Луганської області й мені військові подарували парашут, що приїхав зі мною до Львова. Вони мене питали нащо мені парашут або ми рятуємо тебе з дитиною, а музейник залишається музейчиком в яких би умовах ти не був, - каже Олеся Мілованова, директорка Луганського обласного краєзнавчого музею.
Олесі вдалося евакуюватися ще на початку квітня, також до Львова переїхали й її колеги. Вона каже, що рашисти в перші дні вторгнення активно цілили саме по закладах культури.
По музеях, по бібліотеках, по театрах, бо саме там зберігаються докази й історії нашого існування, нашої ідентичності, як українців. Тому якщо вони не знищують музеї, не знищують експонати, не знищують матеріали, то при захопленні музей використовується, як музей пропаганди, - додає Олеся Мілованова, директорка Луганського обласного краєзнавчого музею.
Зараз у музейному кризовому центрі запускають систему психологічної допомоги для працівників культури. А незабаром запрацює й спеціальний сайт, де кожен бажаючий зможе фінансово підтримати ідею збереження нашої історії.
Злата Новосельська - pravdatutnews.com