Хаос, розстріли та масові втечі: швидкий наступ "Талібану" в Афганістані (відео)

Хаос, розстріли та масові втечі: швидкий наступ "Талібану" в Афганістані (відео)
Криваве 11 вересня, наслідки якого дотепер відчуває уся світова спільнота. Сьогодні, 11 вересня, минають 20-ті роковини з дня наймасштабнішого світового теракту, що стався в Нью-Йорку. Тоді трагедія забрала життя майже трьох тисяч людей, а нині призвела до загострення військового конфлікту в Афганістані.

(НЕ) ЖИТТЯ ПІД ВЛАДОЮ "ТАЛІБАНУ"

Вражаючі кадри, які у серпні сколихнули цілий світ. Тисячі людей штурмують аеропорт Кабула, аби втекти з Афганістану через захоплення влади радикальним ісламістським рухом “Талібан”. Він виник під час громадянської війни в Афганістані, яка розпочалася після остаточного виведення радянських військ у 1989 році.

Вперше бойовики "Талібану" захопили Кабул у 1996 році, а ще за 2 роки вони майже повністю контролювали території країни. Спочатку таліби обіцяли боротися з корупцією та покращити безпеку в Афганістані. Однак, угруповання проповідувало жорсткі закони шаріату серед яких публічні розстріли засуджених вбивць, ампутація кінцівок за крадіжку, забиття камінням за зраду та примусові шлюби. Також "Талібан" заборонив телебачення, музику і кіно, та відвідування школи дівчатам віком від 12 років. Чоловіків зобов'язали відрощувати бороду, а жінок - носити бурку, яка покриває голову й тіло.

НАЙМАСШТАБНІШИЙ ТЕРАКТ В ІСТОРІЇ ЛЮДСТВА

Восени 2001 року під проводом Сполучених Штатів Америки бойовиків вдалось усунути від влади. Американці вторглися в Афганістан після масштабного теракту 11 вересня в Нью-Йорку та Вашингтоні, організатором якого була "Аль-Каїда". Тоді 19 терористів-смертників захопили чотири пасажирські лайнери найбільших американських авіаперевізників із пасажирами на борту. Два з чотирьох літаків терористи спрямували на вежі-близнюки Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку, ще один протаранив будівлю Пентагону у Вашингтоні. Четвертий боїнг розбився у штаті Пенсильванія.

Цей теракт став найсмертельнішим в історії США, під час нього загинули близько трьох тисяч людей з 92 країн світу. Падіння веж-близнюків викликало землетрус амплітудою 2,2 бала. Люди, які зненацька опинилися в епіцентрі обвалу через відчай вистрибували з вікон. Трагедія тривала годину і 42 хвилини, а пожежу на місці руїн гасили 99 днів.

Лихо змусило світових лідерів замислитись над боротьбою із тероризмом. Через 9 днів після трагедії тодішній президент США Джордж Буш молодший оголосив війну терористичній організації "Аль-Каїда". Американці вторглися в Афганістан, щоб змістити талібів, які переховували лідерів ісламістського руху.

АМЕРИКАНСЬКІ ВІЙСЬКОВІ В АФГАНІСТАНІ

Після наступу США режим “Талібану” розвалився буквально за тиждень. Впродовж двох десятиліть Сполучені Штати разом із союзниками по НАТО тренували афганську армію та оснащували її усім необхідним. Вашингтон вливав буквально мільярди доларів у боротьбу з повстанням "Талібану" та відбудову Афганістану. Так за даними Міністерства оборони США, загальні військові витрати з жовтня 2001 року по вересень 2019 року склали близько 822 мільярди доларів. Основну частину коштів скерували на створення афганської національної армії та поліції, операції проти бойовиків, а також на потреби військових: харчі, одяг, медичну допомогу. Ще близько 143-ох мільярдів доларів пішли на відбудову країни.

А навесні цього року Америка оголосила про виведення військ з Афганістану, яке має бути завершене до 20-річниці теракту в Нью-Йорку. Зі слів Джо Байдена, США домоглися виконання всіх своїх завдань в Афганістані. Тоді усе і почалося.

КРИВАВИЙ НАСТУП "ТАЛІБАНУ"

Після відходу американських військових бойовики “Талібану” захопили владу в країні із блискавичною швидкістю. 15 серпня вони увійшли в столицю Афганістану – місто Кабул, попередньо оточивши його з усіх сторін. Президент Ашраф Гані залишив країну, після чого "Талібан" оголосив, що повністю контролює усю територію Афганістану та планує оголосити його ісламським еміратом.

Того дня на вулицях Кабула панували хаос і паніка. Частина жителів намагалась покинути місто: люди буквально проривалися в міжнародний аеропорт, дехто намагався зачепитися за військовий літак США ззовні, однак це закінчилось трагічно. Десятки держав відгукнулися надати політичний прихисток біженцям з Афганістану. Також країни розпочали евакуацію своїх громадян з епіцентру подій. Так Україна забрала з Афганістану понад 700 осіб і стала однією з держав-лідерів серед європейських країн за кількістю евакуйованих осіб

Вже 18 серпня в афганському місті Джелалабад екстремісти руху "Талібан" відкрили вогонь по мітингарях під час акції на підтримку національного прапора Афганістану. Сотні людей підняли державний стяг закликаючи талібів поважати і не змінювати його на власний. У відповідь бойовики обстріляли мирних демонстрантів. Також нещодавно таліби почали впроваджувати роздільне навчання чоловіків та жінок в університетах та коледжах. А буквально кілька днів тому таліби заявили що повністю захопили Афганістан. Останній оплот опору – провінція Панджшер перейшла під контроль ісламістів.

РЕАКЦІЯ СВІТОВИХ ДЕРЖАВ НА ПОДІЇ В АФГАНІСТАНІ

Тим часом в Америці заявили, що попри усе що відбувається, виведення військ з Афганістану було правильним кроком, адже Вашингтон надав місцевій владі усі можливості для того, аби самостійно протистояти бойовикам.

Американські війська не можуть і не мають воювати та помирати на війні, у якій афганські сили не хочуть боронити себе. Я не стану передавати ситуацію в Афганістані у спадок наступному, вже п'ятому за рахунком, президенту США. Ми інвестували в країну трильйон доларів, але якщо ваша армія не воює, то ми не будемо воювати за вас, - заявив президент США Джо Байден.

На ситуацію в Афганістані також відреагували і інші світові лідери. Зокрема канцлерка Німеччини Ангела Меркель визнала, що міжнародна військова місія в Афганістані виявилася не такою успішною, як планувалося.

На жаль, ми повинні визнати, що цілі не були досягнуті, і тепер ми повинні подумати про те, які уроки ми можемо засвоїти в майбутньому, - наголосили Ангела Меркель. 

Тим часом Президент Франції Еммануель Макрон зазначив, що не можна допустити, щоб Афганістан, знову став притулком для терористичних угруповань.

Минув майже місяць, а ситуація в Афганістані досі залишається напруженою. За прогнозами експертів наслідки цих подій відчує увесь світ. Якщо говорити про Україну, політологи кажуть, існує високий ризик відходу на другий план та зниження міжнародної уваги до війни на сході, а Росія навпаки може посилити свій вплив у регіоні, демонструючи готовність до співпраці з “Талібаном”. 

Тож яким шляхом піде Афганістан під керуванням бойовиків та що чекає на світову спільноту надалі – про це телеканалу "ПравдаТУТ Львів" розповів львівський експерт-аналітик та історик Романом Піняжко.

 

Читайте також
Криваве 11 вересня у США: наймасштабніший теракт в історії людства, який забрав життя 3 тисяч людей (відео) Криваве 11 вересня у США: наймасштабніший теракт в історії людства, який забрав життя 3 тисяч людей (відео)
До 20-річниці масштабних терактів у Сполучених Штатах Америки президент Джо Байден наказав розсекретити документи, пов'язані з терористичними атаками, що сталися 11 вересня 2001 року. Тоді загинули більш як 2,9 тисячі осіб, а відповідальність за теракт взяла на себе терористична організація "Аль-Каїда".
Зміна влади та хаос в країні: угрупування "Талібан" взяло під контроль Афганістан (відео) Зміна влади та хаос в країні: угрупування "Талібан" взяло під контроль Афганістан (відео)
Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що через захоплення столиці Афганістану силами "Талібану" український літак евакуював з Кабула близько 80 осіб. Однак, як виявилось на борту літака було лише 8 українців, всі решта пасажирів були іноземцями.
Серед пасажирів були українці: "Талібан" дозволив іноземцям вилетіти з Афганістану (відео) Серед пасажирів були українці: "Талібан" дозволив іноземцям вилетіти з Афганістану (відео)
Це перший рейс, який забрав іноземців з афганської столиці Кабула після завершення евакуації під керівництвом США, що завершилася 30 серпня. Зокрема, понад тиждень тому США завершили виведення військових із Афганістану після швидкого захоплення країни талібами.
Loading...
Load next