Пережити "чорну п'ятницю" і не розоритися: як в Україні проводять день шопінгу (фото)
Раніше ми уже розповіли дещо про історію виникнення «чорної п’ятниці». Про економічну кризу, «п’ятицентового короля» та День подяки з Рузвельтом і Конгресом США (так-так, воно усе пов’язане) можна почитати, натиснувши на клікабельне посилання.
Звичайно, не оминули ми особливості святкування "чорної п'ятниці" у Європі. Розповімо спойлер — європейці не дуже приязно зустрічали цей день на своїх теренах.
І нарешті ми плавно переходимо до відзначення цього дня в Україні. Отож, заполонивши ринок Європи, «чорна п’ятниця» поступово дійшла й до України. В нас «чорну п'ятницю» почали проводити з 2013 року, як і у багатьох європейських країнах. Мабуть, ми не зробимо велике відкриття, сказавши, що спочатку цей день використовували просто як маркетинговий хід: для магазинів це стало приводом для накручених цін й фальшивих знижок.
Але не варто переповнюватися скептицизмом, втрачаючи віру у реальність теперішніх знижок. Поступово магазини почали відмовилися від такого шахрайства та почали пропонувати покупцям реальну вигоду.
І щоб показати, що у нас не все так погано, як дехто з вас міг би подумали, наведемо приклади з дослідження 2019 року: Україна виявилась другою у світі за вигідністю цін у період «чорної п’ятниці» — середня знижка серед покупців була на рівні 66 %. Для прикладу, такий же показник був у Канаді. США, передбачувано, опинилися на першому місці з середнім показником знижки 68 %. За даними дослідження «Black Friday Global» понад 30% українців планують здійснити покупки в період розпродажу, і цей показник невпинно росте, що свідчить про популярність заходу. Хоча зазначимо, що через тінізованість українського ринку дуже складно, а подекуди – неможливо, насправді об'єктивно оцінити масштаби прибутків магазинів.
Звичайно, українські підприємці не приховують, чорна п'ятниця — це гарна можливість залучити нових клієнтів. І справді іноді продавці вдаються до хитрощів. Наприклад, знижку можуть нараховувати при покупці трьох одиниць товару, тому є велика ймовірність, що покупець візьме те, що йому не дуже потрібно, аби отримати відповідну знижку. Відомі випадки, коли в деяких магазинах свідомо підіймають ціни напередодні, аби в «чорну п’ятницю» привабити клієнтів спокусливими «90% знижки», в результаті продаючи товар або за таку ж ціну, як і була, або й вищу. Проте таких спекуляцій стає помітно менше – покупець тепер прискіпливіше ставиться до вибору товарів і часто порівнює ціни протягом останнього тижня із цінами товарів у «чорну п’ятницю».
До уваги, звичайно, необхідно взяти й пандемію коронавірусу, яка дуже вплинула на
- збільшення покупок онлайн;
- збитки у магазинах.
Саме через тривалий карантин бізнес уже втратив і втрачає й далі великі кошти, а тому зараз магазини можуть пропонувати привабливіші пропозиції, аби не лише миттєво заробити гроші, але й привабити клієнта на довшу перспективу.
Зараз, варто підмітити, «чорна п’ятниця» на піку своєї популярності. Знижки пропонують не лише у відомих та великих мережах, але й у найменших локальних магазинчиках.
Рекламна кампанія на «чорну п’ятницю» сягає неймовірних масштабів. Сумнівно, що станом на сьогодні, хтось не бачив хоча б одного оголошення, повідомлення чи банальної наліпки на магазині, що оголошують про «небачені знижки тільки цього тижня». До речі, у статті про святкування «чорної п’ятниці» в Європі, ми згадували про те, що це цілком у дусі європейських традицій – запроваджувати знижки на цілий тиждень (або й більше), а не лише саме у п’ятницю, що більш поширено у США. Україна від Європи (цілком очевидно) теж не відстає. Знижки у більшості магазинів ми можемо бачити уже від цього понеділка.
Такий «знижкопад» не може не повпливати на пересічну людину. Коли звідусіх-усюд долинає інформація про шалений розпродаж складно втриматися навіть найстійкішим. Але усе не так страшно і від розтрати усієї зарплати (добре, якщо лише однієї) вам може допомогти кілька простих порад.
Отже: як пережити «чорну п’ятницю» і не розоритися:
- Визначте межі суми, яку ви готові витратити. Це, безумовно, дуже важливий пункт. Насправді, мабуть, найважливіший. Легко втратити голову (і гроші), коли бачиш стільки червоних цінників, але визначивши ваш бюджет заздалегідь – ви зможете розставити пріоритети для справді важливих речей.
- Будьте раціональними. Так, ми знаємо, як спокусливо виглядають усі ті «-90%» на товари, але для початку звернемося до практичного аспекту покупок. Насамперед подумайте: що вам справді потрібно? Можливо, ваш холодильник уже давно поганенько виконує свої функції чи улюблені зимові чоботи уже виглядають геть не презентабельно – не нам вам підказувати. Отож як казав письменник Шон Кові: «Першою чергою – першочергове».
- Стежте за цінами напередодні. Це справді може допомогти вам побачити, чи вам пропонують справжню вигоду, чи намагаються ошукати.
- Зверніть увагу на світові компанії. Часто реально високі знижки на товар пропонують саме світові мережі, адже їхня політика в усіх країнах залишається незмінною. А до ошуканства у «чорну п’ятницю» за кордоном ставляться дуже серйозно.
- Не забувайте про інтернет-шопінг: часто найвигідніші акції можуть бути саме на сайтах магазинів. Також ви за таких умов вбережетеся від довжелезних черг, можливої тисняви чи штовханини у магазинах.
Не забувайте, що ваші права споживача залишаються незмінними. Якщо ви раптом зробили покупку поспіхом чи замовили якусь річ в Інтернеті, а вона виявилась у неналежному стану (пошкодження, погана якісь тощо) пам’ятайте: відповідно до Закону України ви маєте право повернути товар протягом 14 днів, за умови наявності чеку.
Вдалих та вигідних вам покупок!
Віра Коновал - pravdatutnews.com